Hülya Üstel Eleviş

05325763866

Transaksiyonel Analiz Enstitüsü

Eğitimler

Kendimi Yaratıyorum (TA Işığında) Yeniden ve Tam İstediğim Gibi Kişisel Değişim Programı

image1

Kafanızda sürekli konuşan birkaç farklı ses olduğunu farkettiğiniz oluyor mu? Bu sesler gerçekte içimizde kimleri konuşturuyor? Kendi iç seslerimizi tanımak, engelleyici olanların sesini biraz kısıp, destekleyici olanlarınkini biraz açmak öğrenilebilir bir beceri. Bunu yapmak, hayata bakışınızı, diğer insanlarla ilişkilerinizi, olayları yorumlama biçiminizi, tüm dünyanızı değiştirecek. Kafanızdaki hiç susmayan düzensiz koroyu, ahenkli ve sizi mutlu eden iç seslere dönüştürdüğünüzde, otomatik iç konuşmalar yerine SİZİN yönettiğiniz içsel sesler haline dönüştürdüğünüzde, koşullar değişmese bile siz daha mutlu ve daha özgür biri olacaksınız.  Amacımız yetişkin olarak ihtiyaçlarımızı, isteklerimizi, fikir ve önerilerimizi karşımızdakini incitmeden, tehdit etmeden, rahatsız etmeden iletmeyi ve onu anlamayı, her iki tarafın da mutlu olduğu ilişkileri hayatımızda yerleştirmeyi öğrenmek. 

Yaşamınızda benzer olaylar ve durumlar yaşadığınızı, sanki aynı senaryonun tekrarlandığını farkediyorsanız, “yine aynı şey oldu”, “bu neden hep benim başıma geliyor?” diyorsanız, bunu kurgulayanın ve değiştirecek olanın kendiniz olduğunu farketmek çok şeyi değiştirebilir.

Dünyada, yaşadığı bir olay yüzünden kendini defalarca cezalandıran tek canlının insan olduğunu biliyor muydunuz? Bir aslan kaçırdığı bir zebra için yıllarca acı çekmez, veya bir yunus beceremediği bir atlayış yüzünden tüm sürünün kendisine güleceğini düşünerek atlamaya küsmez. İnsan dışında tüm canlılar anı yaşar ve geçmişi geçmişte bırakır. Oysa insan 7 yaşında yediği bir tokat için veya müsamerede yaptığı bir yanlış için yıllarca acı çekebilir, kendinden utanabilir, her hatırladığında öğretmenine/annesine/babasına/kendine kızabilir ve tüm hayatını etkileyen kararlar verebilir. 

Bütün bunların tek sebebi beynimizde duyguların depolandığı amigdala değildir. Duygusal belleğimize kendi yorumlarımızla depoladığımız ve sonra onarmadığımız ve bugünle bütünleştirmediğimiz anıları atıl olarak bırakmamızdır. Benzer bir olayla karşılaştığınızda (eğer üzerinde çalışmadıysanız), tıpkı 7 yaşındaki tepkileri verip, aynı duyguları hissetmeye devam ettiğinizi biliyor muydunuz? Eğer yöntemleri bilirseniz, o anıları tekrar inceleyip, bugünkü deneyim ve aklınızla yeniden yorumlayabilir ve engelleyici olmaktan çıkarabilirsiniz. “İnsan 7’sinde neyse 70’inde de odur” diyen atalarımız, Transaksiyonel Analiz (TA) kuramını bilselerdi, muhtemelen “insan 7’sinde neyse, 70’inde tamamen farklı ve kendi istediği birine dönüşür” derlerdi. Biz, bu çalışmayla anıları, geçmiş engelleyici kararları farkedip, yeni ama geliştirici kararlar almayı öğreneceğiz. Böylece kazanan biri olarak hayatımızı sürdürme gücümüze sahip çıkacağız.

İçimizdeki Benlikler

image2

 

Amaç: Kafanızda sürekli konuşan birkaç farklı ses olduğunu farkettiğiniz oluyor mu? Bir tanesi sürekli eleştirip, kendinizi kötü hissettiriyor, diğeri korkuyor veya isyan ediyor veya “aman tatsızlık çıkmasın” diyor, bir diğeri kendinize güvenmenizi söylerken bir başkası sadece eğlenmek istiyor olabilir. Bu sesler gerçekte içimizde kimleri konuşturuyor? Kendi iç seslerimizi tanımak, engelleyici olanların sesini biraz kısıp, destekleyici olanlarınkini biraz açmak öğrenilebilir bir beceri. Bunu yapmak, hayata bakışınızı, diğer insanlarla ilişkilerinizi, olayları yorumlama biçiminizi, tüm dünyanızı değiştirecek. Kafanızdaki hiç susmayan düzensiz koroyu, ahenkli ve sizi mutlu eden iç seslere dönüştürdüğünüzde, otomatik iç konuşmalar yerine SİZİN yönettiğiniz içsel sesler haline dönüştürdüğünüzde, koşullar değişmese bile siz daha mutlu ve daha özgür biri olacaksınız. Bu eğitimde biz içimizdeki sesleri tanıyıp, onları kaygı, korku, endişe, pişmanlık üreten sesler olmaktan çıkaracağız. Kendi kendimizle yapıcı, destekleyici ve şefkatli konuşmayı öğreneceğiz. Bunun ardından diğer insanlara bakışımız ve iletişimimiz üzerinde çalışacağız. Amacımız yetişkin olarak ihtiyaçlarımızı, isteklerimizi, fikir ve önerilerimizi karşımızdakini incitmeden, tehdit etmeden, rahatsız etmeden iletmeyi ve onu anlamayı, her iki tarafın da mutlu olduğu ilişkileri hayatımızda yerleştirmeyi öğreneceğiz.

İçerik: Ego Durumları

- Ebeveyn Ego Durumu

o Eleştirel Ebeveyn

o Bakım Veren Ebeveyn 

- Yetişkin Ego Durumu

- Çocuk Ego Durumu

o Uygulu Çocuk

o Doğal Çocuk

- Egogram ve farkındalık

iletişim sanatı

image3

Amaç: Konuşma biçimimiz insanlarla ilişkilerimizi şekillendiren en temel faktördür. Duygularımızı, düşüncelerimizi konuşarak ifade ederiz. Bazen de konuşmak yerine yüz ifademiz ve beden duruşumuzla karşımızdakine duygu ve düşüncelerimizi anlatırız ve çoğu kez de yanlış anlaşılırız. Yanlış anlaşılmaları en aza indirmek, gizli mesajlarla konuşmak yerine açık ve net iletişim kurmakla mümkündür. Gizli mesajları okumak ve cevap vermek yerine, daha basit olan kelimelere odaklanmayı seçersek hayatımızı kolaylaştırmış oluruz. Nasıl konuşuyoruz, en çok hangi Ego Durumlarından mesaj gönderiyoruz ve karşımızdaki hangi Ego Durumundan mesajımızı alıp cevap veriyor? İşte bunları anladığımızda çatışmaları da anlamış oluruz ve kaçınma yolları kendiliğinden gözümüze görünür hale gelir. Bu çalışmada cümlelerimizi ve konuşma şeklimizi farkedeceğiz ve bizi kısıtlayan cümle kalıplarından veya varsayıma dayalı gizli mesajlardan nasıl kaçınacağımızı öğreneceğiz. Bu yolla da iletişimizi kısıtlayıcı olmaktan çıkarıp, net ve çatışmasız hale getirmenin yollarını düşüneceğiz.

İçerik: Transaksiyonlar

- Paralel transaksiyon

- Çapraz transaksiyon

- Gizil transaksiyon

- Bireysel iletişim stilimiz ve bunu yaratan ihtiyaçlarımız

- Değiştirmek istediklerimiz ve değiştirme yöntemleri

Koçlar İçin Transaksiyonel Analiz – Temel TA

image4

İnsanla ve insan davranışıyla çalışan profesyonellerin, mesleklerini yaparken davranışı oluşturan faktörleri ve insan duygulanımını iyi anlamak ihtiyacı duymaları doğaldır. Psikoloji literatüründe, insanın duygulanımını ve davranışlarını, kararlarını, yaşamını nasıl yapılandırdığını açıklayan birçok model yer almaktadır. Transaksiyonel Analiz (TA) Modeli, insanı anlamaya dair önemli açıklamalarıyla dikkat çeken bir modeldir. Bu modeli öğrenmek, farklı bakış açıları geliştirmeye, insan davranışını daha iyi anlamaya, uygulamalarda geniş ve yeni perspektifler kullanmaya, kısaca uygulayıcı olarak daha güvenle ve daha derin bir anlayışla çalışamaya yardımcı olacaktır. Belki de en önemli katkısı bireysel olarak, kendiniz anlamanız, kendinize dair yeni keşiflerde bulunmanız ve kendi sınırlılıklarınızdan kurtulmanıza kapı açması olacaktır. 

12 saat olarak tasarlanmış olan bu eğitim, TA kavramlarıyla tanışma ve başlangıç düzeyinde bilgilenme amacı taşımaktadır. Kuramı tanımak, temel kavramlarından haberdar olmak ve kendi hayatınıza katkıda bulunacak yönlerini kavramak amacıyla yapacağımız 12 saatlik çalışmanın ardından, mesleki uygulamalarınızda kullanmak istediğiniz yönleri keşfedip, daha detaylı eğitimler almaya karar verebileceğiniz gibi, sadece temel TA bilgisine sahip olmakla yetinme seçeneğini de kullanabilirsiniz. 12 saatlik çalışmanın ardından grubun ihtiyacı ve motivasyonu doğrultusunda, gereken geliştirici çalışmaların planlaması olasılığı da bulunmaktadır.

Amaç:

Hayatı nasıl yaşayacağınıza ve hatta nasıl sonlanacağına dair kararları çok küçükken vermiş olduğunuzu ve olan biten herşeyi bunu gerçekleştirmek için şekillendirdiğinizi biliyor musunuz? 

“Kimim? Neden ben, benim? Hayata nasıl bakıyorum? Nasıl iletişim kuruyorum? Bu bir seçim mi yoksa böyle mi gördüm? Beni kısıtlayan şeyler neler? Kendimde istendik ve bilinçli değişiklikler yapmamın yolları nelerdir? Nasıl biri olmak istiyorum?” sorularına cevaplar arayacağız. Çocukken nasıl kararlar vermiş olabileceğimizi farketme ve o kararlar ve o duygularla yaşamak yerine, bugünkü aklımız, bilgi ve deneyimizle hayatımızı yeniden ve tam istediğimiz gibi dönüştürme üzerinde çalışacağız. 

Bu eğitim Uzm. Psk. Hülya Üstel Eleviş tarafından, temelde Transaksiyonel Analiz Kuramının bilgileri kullanılarak, derin ve çok yönlü bilginin biraraya getirilmesi, deneyimlerle sentezlenmesi sonucunda oluşturulmuştur özgün bir programdır. Katılımcıların kendi hayatlarına dokunmalarına ve istedikleri dönüşümleri yapmalarına yarayacak bilgi ve uygulamaları içermektedir.

Transactional Analysis Personal Development Award (TAPDA), Hülya Üstel Eleviş tarafından yapılandırılmış, ICDTA tarafından akredite edilmiş ve sertifikalandırılmıştır. Buna ilişkin haber için bknz;

http://www.icdta.net/tapda-news.html

https://www.itaaworld.org/sites/default/files/itaa-pdfs/the-script/script-2014/ITAA%20The%20Script%202014-07.pdf#page=1

http://www.eatanews.org/wp-content/uploads/2014/06/EATA_Newsl_110_english.pdf )

Program ilki 12 saat, ikincisi ise 24 saat olan 2 bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm 6şar saatlik 2 gün olarak, ikinci bölüm ise 6şar saatlik 4 gün olarak verilecektir. İlk bölüme katılanlardan isteyenler, öğrenme güncesi yazarak ICDTA (International Center of Developmental Transactional Analysis) onaylı TAPDA (Transactional Analysis Personal/Professional Development Award) almaya hak kazanacaklardır. İleri Düzey eğitime, Başlangıç Düzey Modülü alanlardan dileyenler katılabileceklerdir. Programın 24 saatlik İleri Düzey Modülünü aldıktan sonra yazacakları öğrenme güncesinin ardından İleri Düzey TAPDA (Advanced TAPDA) almaya hak kazanacaklardır. Eğitim bedeline ek olarak alınacak bedel, öğrenme güncelerinin değerlendirilme süreci için katılımcılardan alınarak ICDTA’ya gönderilecektir. Öğrenme portföyünün nasıl hazırlanacağı eğitim sırasında paylaşılacaktır. 

Temel TA Modül İçeriği

1. Gün : Transaksiyonel Analiz (TA) nedir, tarihçesi, temel felsefesi, temel ihtiyaçlar, zamanı yapılandırma, ego durumları, egogram

2. Gün: Transaksiyonlar, yaşam pozisyonları, indirim ve abartma, referans çerçevesi, otantik ve raket duygular.

Koçlar İçin Transaksiyonel Analiz – ileri TA

image5

 İnsanla ve insan davranışıyla çalışan profesyonellerin, mesleklerini yaparken davranışı oluşturan faktörleri ve insan duygulanımını iyi anlamak ihtiyacı duymaları doğaldır. Psikoloji literatüründe, insanın duygulanımını ve davranışlarını, kararlarını, yaşamını nasıl yapılandırdığını açıklayan birçok model yer almaktadır. Transaksiyonel Analiz (TA) Modeli, insanı anlamaya dair önemli açıklamalarıyla dikkat çeken bir modeldir. Bu modeli öğrenmek, farklı bakış açıları geliştirmeye, insan davranışını daha iyi anlamaya, uygulamalarda geniş ve yeni perspektifler kullanmaya, kısaca uygulayıcı olarak daha güvenle ve daha derin bir anlayışla çalışamaya yardımcı olacaktır. Belki de en önemli katkısı bireysel olarak, kendiniz anlamanız, kendinize dair yeni keşiflerde bulunmanız ve kendi sınırlılıklarınızdan kurtulmanıza kapı açması olacaktır. 

24 saat olarak tasarlanmış olan bu eğitim, Temel TA kavramlarıyla tanışma ve başlangıç düzeyinde bilgilenme amacı taşımaktadır. Kuramı tanımak, temel kavramlarından haberdar olmak ve kendi hayatınıza katkıda bulunacak yönlerini kavramak amacıyla yapacağımız 12 saatlik çalışmanın ardından, mesleki uygulamalarınızda kullanmak istediğiniz yönleri keşfedip, daha detaylı eğitimler almaya karar verebileceğiniz gibi, sadece temel TA bilgisine sahip olmakla yetinme seçeneğini de kullanabilirsiniz. 12 saatlik çalışmanın ardından grubun ihtiyacı ve motivasyonu doğrultusunda, gereken geliştirici çalışmaların planlaması olasılığı da bulunmaktadır.

Amaç:

Hayatı nasıl yaşayacağınıza ve hatta nasıl sonlanacağına dair kararları çok küçükken vermiş olduğunuzu ve olan biten herşeyi bunu gerçekleştirmek için şekillendirdiğinizi biliyor musunuz? 

“Kimim? Neden ben, benim? Hayata nasıl bakıyorum? Nasıl iletişim kuruyorum? Bu bir seçim mi yoksa böyle mi gördüm? Beni kısıtlayan şeyler neler? Kendimde istendik ve bilinçli değişiklikler yapmamın yolları nelerdir? Nasıl biri olmak istiyorum?” sorularına cevaplar arayacağız. Çocukken nasıl kararlar vermiş olabileceğimizi farketme ve o kararlar ve o duygularla yaşamak yerine, bugünkü aklımız, bilgi ve deneyimizle hayatımızı yeniden ve tam istediğimiz gibi dönüştürme üzerinde çalışacağız. 

Bu eğitim Uzm. Psk. Hülya Üstel Eleviş tarafından, temelde Transaksiyonel Analiz Kuramının bilgileri kullanılarak, derin ve çok yönlü bilginin biraraya getirilmesi, deneyimlerle sentezlenmesi sonucunda oluşturulmuştur özgün bir programdır. Katılımcıların kendi hayatlarına dokunmalarına ve istedikleri dönüşümleri yapmalarına yarayacak bilgi ve uygulamaları içermektedir.

Transactional Analysis Personal Development Award (TAPDA), Hülya Üstel Eleviş tarafından yapılandırılmış, ICDTA tarafından akredite edilmiş ve sertifikalandırılmıştır. Buna ilişkin haber için bknz;

http://www.icdta.net/tapda-news.html

https://www.itaaworld.org/sites/default/files/itaa-pdfs/the-script/script-2014/ITAA%20The%20Script%202014-07.pdf#page=1

http://www.eatanews.org/wp-content/uploads/2014/06/EATA_Newsl_110_english.pdf )

Program ilki 12 saat, ikincisi ise 24 saat olan 2 bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm 6şar saatlik 2 gün olarak, ikinci bölüm ise 6şar saatlik 4 gün olarak verilecektir. İlk bölüme katılanlardan isteyenler, öğrenme güncesi yazarak ICDTA (International Center of Developmental Transactional Analysis) onaylı TAPDA (Transactional Analysis Personal/Professional Development Award) almaya hak kazanacaklardır. İleri Düzey eğitime, Başlangıç Düzey Modülü alanlardan dileyenler katılabileceklerdir. Programın 24 saatlik İleri Düzey Modülünü aldıktan sonra yazacakları öğrenme güncesinin ardından İleri Düzey TAPDA (Advanced TAPDA) almaya hak kazanacaklardır. Eğitim bedeline ek olarak alınacak bedel, öğrenme güncelerinin değerlendirilme süreci için katılımcılardan alınarak ICDTA’ya gönderilecektir. Öğrenme portföyünün nasıl hazırlanacağı eğitim sırasında paylaşılacaktır. 

Temel TA Modül İçeriği

1. Gün : Transaksiyonel Analiz (TA) nedir, tarihçesi, temel felsefesi, temel ihtiyaçlar, zamanı yapılandırma, ego durumları, egogram

2. Gün: Transaksiyonlar, yaşam pozisyonları, indirim ve abartma, referans çerçevesi, otantik ve raket duygular.

İleri Düzey Modül İçeriği

3. Gün: Karşıt komutlar (sürücüler) ve serbest bırakıcılar Komutlar, izinler, program mesajları. 

4. Gün: Psikolojik oyunlar, kuponlar, oyun formülü

5. Gün: Script (yaşam planı)–yazgı süreci, yazgı kararı, yazgı türleri

6. Gün: Kendi kendine yeniden anne-babalık – hayatta biriktirilen anı ve kararların farkına varılması, tüm öğrenilenlerin yaşamı güzelleştirmek ve yapıcı kararlar vermek için nasıl kullanılacağı, kısıtlayıcı kararların nasıl değiştirilebileceği ve kişinin şefkat göstererek, kendine nasıl ebeveynlik yapabileceği.

Koçlar İçin Yaşam Senaryosu Eğitimi Koçluk Görüşmesinde Yaşam Senaryosu ile Şimdi ve Burada Çalışmak

image6

Şimdi ve Burada, yaşam senaryosu ile çalışmanın mümkün olabileceğine dair önemli bir bakış açısı geliştireceğiz. Aslında her şey senaryo ile ilgilidir ve ne çalışırsak çalışalım, aslında senaryo çalışıyoruzdur. Öncelikle senaryo türlerine değineceğiz, önemli kuramcıların tanımlarını öğreneceğiz. Senaryonun gelişimini ve içeriğinin nasıl oluştuğunu öğreneceğiz. Senaryo ile çalışırken kullanacağımız önemli ve özgün teknikler öğreneceğiz. Bunların tümünü de deneyimleyerek yapacağız. 

Eğitimler

duygu yönetimi

image7

 

Amaç: Gün içinde sık sık öfkeleniyor musunuz veya sıkça üzülüyor musunuz? Bazen bazı duygular yasaklanmıştır (“erkek adam ağlamaz” vb) ve o duygu yerine, başka bir duyguyu koymayı öğrenmişizdir. Her üzüldüğümüzde, farkında bile olmadan kızgınlık bizi ele geçiriyordur. Gerçekteki duygumuzu farkedersek sorunlarımızı çözebiliriz.

Duygusal belleğimize kendi yorumlarımızla depoladığımız ve sonra onarmadığımız ve bugünle bütünleştirmediğimiz anılar bizi bugün kısıtlayan, engelleyen kararlara dönüşmüş olabilir(asla erkeklere/kadınlara güvenilmez, asla evlenmeyeceğim, asla gönüllü olmayacağım, asla kendi isteklerimi/fikirlerimi söylemeyeceğim vb.). Benzer bir olayla karşılaştığınızda (eğer üzerinde çalışmadıysanız), tıpkı 7 yaşındaki tepkileri verip, aynı duyguları hissetmeye devam ettiğinizi biliyor muydunuz? Eğer yöntemleri bilirseniz, o anıları tekrar inceleyip, bugünkü deneyim ve aklınızla yeniden yorumlayabilir ve engelleyici olmaktan çıkarabilirsiniz. Duygular bize yol gösterir, ancak eğer yanlış bir yol göstericimiz olursa doğru çözümleri bulamayız. Bu çalışmada biz duygularımız tanımayı, derindeki gerçek duygumuzu farketmeyi ve çözüm üretmeyi öğreneceğiz. Bu yolla direksiyona geçeceğiz ve doğru duygu ile sorun çözmeyi öğreneceğiz. 

İçerik: Raket Sistemi

- Otantik duygular

- Raket duygular – favori duygu

- Raket sistemi

- Farkındalık ve sorun çözme

İletişim ve Verimlilik Yaşantısal Grup Çalışması

image8

Amaç: Bu eğitimde, Transaksiyonel Analiz Kuramından faydalanarak iletişim temel amacı üzerinde durulacaktır. Katılımcıların kendi iç seslerini farkına varmaları, hangi benliklerinden iletişim kurduklarını (Kişisel Stil) ve gelen temas iletilerini hangi benliklerinden alma eğiliminde olduklarını farkına varmalarına yardımcı olmak hedeflenmektedir. Kişiler arasında gidip gelen mesajların çözümlemesi yapılarak, nasıl iletişim kurduklarını farketmelerine fırsat sağlanacaktır. Ayrıca yaşam felsefesi kavramından yola çıkılarak Yaşam Pozisyonları üzerinde çalışılacak ve olayları Kazan/Kazan perspektifinden değerlendirmenin egzersizleri yapılacaktır. Çalışma Stillerini farketmeleri için yapılacak bilgilendirme ve ölçek uygulamasının ardından, hangi stildeki çalışma arkadaşlarıyla nasıl hissettiklerini deneyimleme fırsatı yaratılacaktır. İletişim Tekerleği yöntemiyle iletişimi netleştirme, doğru kanalla başlatma ve sürdürme çalışması yapılacaktır. Son olarak Başarıya Giden Altı Adım yöntemiyle kendi çalışma planlarını yapma, bireysel başarı için kontrol mekanizması oluşturma ve gerçekçi adımlar atma ve gerçekçi değerlendirme yapma konusunda nasıl bir harita izleyebilecekleri konusu çalışılacaktır.

Bu eğitimde temel olarak, katılımcıların bireysel iletişim ve çalışma stillerini farketmeleri, farklı stildeki çalışma arkadaşlarıyla sağlıklı iletişim kurma yollarını öğrenmeleri, belirsizliği belirgin hale getirmenin ve atılımcı olmanın yöntemlerini öğrenmeleri hedeflenmektedir.

Eğitim Konuları ve Akışı:

1. Gün sabah: 

- Çalışma kontratı ve sorumluluklarımız

- Kişisel Stil Ölçek Uygulaması

- İletişimin Amacı

- Kişisel Stil (Ego Durumları)

1. Gün öğleden sonra:

- Temel Yaşam Felsefesi

- Transaksiyonlar

- Yaşam Pozisyonları

2. Gün sabah:

- Çalışma Stilleri Ölçek Uygulaması

- Çalışma Stilleri

2. Gün Öğleden sonra:

- İletişim Tekerleği

- Başarıya Giden 6 Adım

- Değerlendirme ve kapanış

Liderler İçin: Takım Haritası Oluşturma, İlişki ve İletişim Beceriyle Performans Yönetimi

image9

Orijinal ailemizde neyin daha çok işe yaradığına dayalı olarak, dünyayla nasıl başettiğimizi gösteren 6 kişilik adaptasyonu bulunmaktadır. Bir kişinin kişilik adaptasyonunu bildiğimizde, onunla ilgili bazı ekstra bilgileri de sadece gözlem yaparak edinebiliriz. Onun kişiliğini, nasıl bir insan olduğunu, iletişim sitilini, tipik duygu, düşünce ve davranış örüntülerini tahmin edebiliriz. Ekip arkadaşlarımızla nasıl daha iyi kontakt kuracağımızı ve sürdüreceğimizi, güçlü yanlarını, kırılgan taraflarını farkederek nasıl daha iyi geçineceğimizi, hangi işleri kimlere verebileceğimizi düşünürken de önemli bir rehbere sahip olacağız. Bu da bizim, çalıştığı ekibi iyi tanıyan ve çalışma arkadaşlarının tipik özelliklerini yapıcı şekilde kullanan bir takım lideri olmada önemli ölçüde geliştirir. İyi bir ekip oluşturmada en iyi yardımcımız olur.Ayrıca kendi kişilik adaptasyonumuzu farkında olmak da bizi otomatik pilottan çıkarıp, farkındalıkla ve seçerek düşünce, duygu ve davranış üretmemize yardım eder. Bu da bizim duruma uygun kararlar vermemizde önemli bir rehberdir. 

Bu çalışmada temel amaç, ekip liderlerinin insan ilişkisine dayalı iletişim diline hakimiyet kazanmalarıdır. Profesyonel yaşamda, hele de liderlik rolü olan birinin, sadece alanında uzman olması yetmez. Birlikte çalıştığı grubun özelliğini kavraması ve grubun sinerjiyle birbirlerini motive etmesini sağlamak, her takım liderinin ihtiyacı olan önemli bir beceridir. Birbiriyle çalışmaktan zevk alan, bireylerin kendi stilleriyle ulaşabilecekleri en yüksek verimliliğe ulaşmasını sağlamak da yine takım liderinin iletişim dehası olmasıyla mümkündür. 

İnsanların duyguları vardır ve her ne iş yaparsak yapalım, nasıl bir ortamda çalışırsak çalışalım duygularımız hep işin içindedir. Profesyonel ortamda duyguları yönetmek, yok saymaktan daha kolaydır. İş ortamında duygusal ihtiyaçlar karşılanmadığında, bu iş doyumuna, profesyonel performansa ve iş ortamındaki ilişkilere kaçınılmaz olarak yansır. Bir lider, duyguları ve birlikte çalıştığı kişileri ne kadar taıyorsa, o kadar yüksek verimle çalışma potansiyeli artar. Çalışanlar, liderin profesyonel bilgi ve becerisine çok güvenseler de, ondan ilişkilerde de önemli bir üstlenmesini, bir çeşit mentorluk yapmasını beklerler. Bu beklenti uygun karşılandığında ise, senkron halinde yüksek performansla iş üreten ve mutlu çalışan ekipler oluşur.

Bizim hedefimiz, liderlere birlikte çalıştıkları ekibin kişisel ve çalışma stillerinin haritasını çıkarabilecekleri bir model oluşturmak. Kişiye uygun iletişim stili oluşturacak bilgi ve beceri kazandırmak. Hangi işin, kime uygun olduğunu ve nasıl rehberlik edilebileceğini düşünürken, verimli teknikler kazandırmak. Duyguların nasıl karşılanacağına ve yönetileceğine ilişkin bilgi ve beceri ile donatmak.

  

İçerik:

1. Oturum:

- Kişisel Stil (Ego Durumları)

- Liderin kendi kişisel stilini tanıması ve ekibinin stil haritasını çıkarmasının yöntemi

- İletişim Tekerleği ve Geri Bildirim Sandviçi

- Stillere Uygun İletişim biçimleri 

2. Oturum:

- Çalışma Stilleri

- Liderin kendi stilini tanıması ve ekibinin stil haritasını çıkarması yöntemi

- Stillere uygun iş ve iletişim biçimleri

3. Oturum:

- Kişilik Adaptasyonları

- “Hayatta kalma” ve “Performans” Adaptasyonları

- Liderin kendi Kişilik adaptasuonunu tanıması ve ekibinin adaptasyon haritasını çıkarması yöntemi

- Adaptasyona uygun temas kurma ve sürdürme

4. Oturum

- 4 temel duygu

- Duygular nasıl karşılanır?

- Duyguları yöneterek performansı yönetme

- Duygularımızı farketmek ve hakkında konuşabilmek,

- Empatik sezgi kapasitemizi geliştirmek ve

- Duygusal hatalarımızı farkedip onarmak.

BAŞARIYA GİDEN ALTI ADIM

image10

Amaç: Başarı hepimizin sevdiği bir duygu ve yaşamda her zaman birşeyleri başarma ile karşı karşıyayız. Başarıya giden adımları bilmemiz, eylemlerimizi daha farkında ve seçerek gerçekleştirmemize yardım eder. Bizi başarmaktan nelerin engellediğini veya başarı basamaklarında nerede takıldığımızı bulduğumuzda boşa çabalamaktan kurtulmuş oluruz. Hangi basamakta, neyi çözmemiz gerektiğini keşfettiğimizde hedefimize ulaşmak çok daha kolaylaşır. Bu çalışmada başarıya giden adımları öğreneceğiz. Başarı öykülerimizi, farkındalığımızla arttıracağız. 

Süre: 6 saat

İçerik: Başarıya Giden Altı Adım

- Durum

- Önem

- Çözümler

- Beceriler

- Stratejiler

- Başarı 

çalışma stili

image11

Amaç: Çalışma stilimiz yaptığımız herşeyi etkiler; çalışmalarımızı, zamanı yapılandırmamızı, diğerleriyle ilişkimizi, içinde bulunduğumuz topluma katkımızı, iletişim stilimizi, hatta cümle yapımızı. Çalışma stilimiz ebeveylerimizden öğrendiğimiz, onaylanan davranışlarla oluşturduğumuz ve çok küçüklüğümüzden beri hayatımızda varolan davranışlarımız ve düşünce kalıplarımızdır. Bazen bunlar bizi kontrol eder ve sanki başka türlü davranmak elimizde değilmiş gibi hissederiz; durum bu olduğunda buna “sürücü” denir. Yani bizim sürüldüğümüz ve başka türlü davranmamızın mümkün olmadığını sandığımız durumlar. Ancak bizi kontrol eden davranış kalıplarını tanır ve güçlü yanlarından yararlanıp, bizi kısıtlayan yanlarından vazgeçebiliriz. Kendi çalışma stilimizi farkında olur, güçlü ve geliştirmeye ihtiyacımız olan davranışlarımızı belirlersek, kendimizi serbestleştirebiliriz. Her zaman acele etmek, her zaman herşeyi mükemmel yapmak, hep güçlü olmak, daima başkalarını düşünmek ve mutlu etmek, sürekli kendimizi zorlayıp durmak yerine, yerli yerinde ve gerektiğinde bu becerilerimizi kullanabilmek nasıl bir rahatlık getirir hayatımıza, nasıl yükler kalkar omuzlarımızdan değil mi? Bu çalışmada biz sürülmekle, güçlü yanlarımızı yerli yerinde kullanmanın farkını öğreneceğiz. 

Süre: 6 saat

İçerik: Çalışma Stilleri – Sürücüler

- Mükemmel Ol

- Başkalarını Memnun Et

- Güçlü Ol

- Kendini Zorla

- Acele Et

- Kişisel stil belirleme

- Serbest Bırakıcılar

oyun içinde oyun - psikolojik oyunlar

image12

Amaç: Yaşamınızda benzer olaylar ve durumlar yaşadığınızı, sanki aynı senaryonun tekrarlandığını farkediyorsanız, “yine aynı şey oldu”, “bu neden hep benim başıma geliyor?” diyorsanız, bunu kurgulayanın ve değiştirecek olanın kendiniz olduğunu farketmek çok şeyi değiştirebilir. Bu çalışmada nasıl kendimizi aynı döngüye soktuğumuzu ve nasıl hayatımızı benzer olayların tekrarını yaratarak şekillendirdiğimizi öğreneceğiz. Döngüden nasıl çıkacağımızı ve hayatla birlikte nasıl kacağımızı düşüneceğiz. Bu çalışma 2 günlüktür ve her 2 güne katılım gereklidir. 

1. GÜN: DRAMA ÜÇGENİ VE İNDİRİMLER

İçerik: Drama üçgeni ve İndirimler

- Kurban, suçlayıcı, kurtarıcı rolleri

- Dışardan gözlenen üçgenler

- İçte yaşanan üçgenler

- İndirimler

o Duruma probleme yapılan indirim

o Durumun, problemin ciddiyetine yapılan indirim

o Seçeneklere yapılan indirim

o Farklı davranabileceğimize yapılan indirim

2. GÜN : PSİKOLOJİK OYUNLAR 

İçerik: Psikolojik Oyunlar

- Otantik duygu

- Raket duygu

- Kuponlar ve tahsilatı

- Psikolojik Oyun formülü

- Psikolojik oyunların avantajları

- Psikolojik oyunların düzeyi

- Suçlayıcı oyunları

- Mağdur oyunları

- Kurtarıcı oyunları

- Bedel

- Kişisel favori oyunumuz